Wim Hofova metoda
Wim Hofova metoda vychází ze zkušeností ledového muže Wim Hofa. Tato metoda kombinuje dechové cvičení, vystavení se chladu a meditaci.
Tato technika prokazatelně vede ke:
- Zvýšení imunity a přirozené obranyschopnosti těla
- Lepšímu spánku
- Zmírnění stresu
- Zvýšení soustředění a odhodlání
- Zvýšení energie
- Silnější vůli
Kromě toho je Wim Hofova metoda oblíbená pro:
- Protizánětlivé účinky
- Snížení symptomů podobných chřipce
- Zvýšení hladiny neurotransmiterů nervového systému
- Zlepšený přívod kyslíku během cvičení
ZÁNĚTLIVÉ STAVY
Wim Hofova metoda podle celé řady studií má významný vliv na léčbu zánětlivých stavů. Kromě Wim Hofovy praxe to potvrzují i další studie. V roce 2019 byla zkoumána skupina účastníků osmitýdenního Wim Hofova kurzu trpící axiální spondyloartrózou, což je zánětlivé onemocnění kloubů. U této skupiny došlo ke snížení zánětlivých markerů po kontrolním měření.
SPORTOVNÍ VÝKON
V tomto ohledu se studie rozcházejí. V roce 2021 studie u 15 běžců zjistila, že Wim Hofova metoda nemá vliv na výkon ve sprintu. Je však nutné podotknout, že účastníci absolvovali metodu jen jedenkrát. Zajímavé také je, že i přes žádný efekt na výkon měli mnohem větší motivaci do běhu.
Na druhé straně studie z roku 2020 zjistila, že jediné zařazení Wim Hofovy metody zlepšilo výkon cyklistů tím, že urychlilo dodání potřebných dávek kyslíku pro výkon (známé jako VO2 max) a snížilo vnímání napětí.
Z mého pohledu není nic snazšího, než metodu vyzkoušet, a sami můžete pak posoudit její vliv na sportovní výkon.
NERVOVÝ SYSTÉM
Wim Hof sám se účastnil několika studií, díky kterým chtěl zvýšit důvěryhodnost jeho dechové techniky. V roce 2018 vznikla studie Brain over Body, kde vědci zjistili, že Wim Hof je schopný tolerovat extrémní chlad tím, že ve svém těle vytváří umělou stresovou odpověď. Vědci věří, že Wim Hof extrémní podmínky toleruje spíše díky nastavení jeho mozku, než odolným tělem. Ze studie vyplývá, že lidé jsou schopni ovládat svůj autonomní nervový systém, aby vyvolali podobné změny.
Dřívější podobná studie dokonce ukázala, že Wim Hofova metoda zvyšuje hladiny adrenalinu, což je základní hormon stresové reakce „útok nebo útěk“. Adrenalin se také společně s kortizolem podílí na udržení organismu při životě při různých stresových reakcích.
JAK NA WIM HOFOVU DÝCHACÍ METODU?
„Cílem techniky je vás naučit ovládnout váš nervový, imunitní a kardiovaskulární systém, abyste byli šťastnější, silnější a zdravější.“
Jedno kolo dýchací techniky vypadá takto:
- Silně se nadechněte nosem.
- Volně vydechněte pusou.
- Silný nádech nosem a volný výdech pusou opakujte na střídačku třicetkrát po sobě.
- Při třicátém opakování vydechněte pusou na 90 % a vydržte nedýchat, jak dlouho to jen půjde.
- Když cítíte, že se vaše tělo potřebuje opravdu nadechnout, tak se pomalu plně nadechněte a vydržte 15 sekund, než znovu vydechnete.
- Základní technika zahrnuje tři po sobě jdoucí kola výše uvedeného.
Já osobně dělám dechové cvičení, které instruuje ve videu přímo Wim Hof. V české verzi ho vkládám níže.
Techniku doporučuji dělat v sedu, abyste se cítili příjemně a bylo vám to pohodlné. Ještě raději ji ale dělám v lehu na zádech. Neměli byste být ničím rušeni a neměli byste být nemocní. Nejlepší je metodu praktikovat s prázdným žaludkem, tedy po probuzení.
Při opakování nádechů a výdechů ucítíte zřejmě svědění, brnění, lehké točení hlavy a mohou se vám také objevovat nejrůznější barevné efekty ve vaší mysli. Zcela se uvolněte a prociťte to, co se vám zrovna děje. Nebraňte se tomu.
Zadržený dech pravděpodobně vydržíte mít i 2 minuty, jelikož je vaše krev bohatě okysličena. Během těchto dvou minut se ponořte do svého nitra a napojte se na své tělo. Vnímejte, jak vám krev koluje do každé části vašeho uvolněného těla.
Jakmile provedete 3 opakování, tak zůstaňte v pozici ještě dalších 3–5 minut. Může se vám točit mírně hlava, ale budete se cítit lehčí, budete mít dostatek energie a dobrou náladu.
Kdyby vám kdykoliv během techniky bylo špatně, okamžitě cvičení ukončete! Drtivá většina lidí si však dýchací metodu zamiluje a stane se pro ně každodenní rutinou.
TŘI PILÍŘE WIM HOFOVY METODY
Dýchací metoda je prvním pilířem Wim Hofovy metody. Druhým pilířem je vystavování se chladu (otužování), které rozebírám v samostatném článku. Posledním, a tedy třetím pilířem, je spojení těchto dvou dovedností dohromady, tedy budete provádět dýchací metodu při vystavování se chladu.
Chci podotknout, že k třetímu pilíři vede cesta, kterou není dobré uspěchat. Nejdříve opravdu věnujte čas dýchací metodě i otužování samostatně, než se rozhodnete tyto dva pilíře spojit.