🙀 KUCHAŘKA JAKO DÁREK při nákupu nad 1 000 Kč. NAKUPOVAT 🤍

Mapování mysli

Mapování mysli je skvělá technika, která vám pomůže v lepší organizaci vašich myšlenek, cílů, úkolů i životních vizí. Možná si nyní pod mapováním mysli či myšlenkovou mapou nic nepředstavíte, ale podíváte-li se na grafiku níže, budete již určitě vědět.

Myšlenkovou mapu můžete použít v různých situacích a přináší celou řadu benefitů. Pojďme si nyní zmíněné benefity mapování mysli říct:

  1. Organizace komplexních informací. Program je velice komplexní. Myšlenkovou mapu tedy použijeme jako základní průvodce programem.
  2. Plánování a prioritizace. Každý jsme jiný, každý se nacházíme v jiné životní etapě. I proto každý budeme mít jinou myšlenkovou mapu. Pro někoho bude na prvním místě vyřešení spánkových problémů. Jiný bude primárně řešit podporu střevního mikrobiomu kvůli zdravotním obtížím a na další dílky celkové skládačky zdraví se více zaměří až později.
  3. Sledování progresu. Myšlenková mapa vám značně pomůže v monitorování vašeho úspěchu. Uvidíte, jak se posouváte, jak se zlepšujete a kde máte naopak rezervy.
  4. Lepší řešení problémů. Je naprosto přirozené, že se vám na cestě za zdravým tělem a myslí vyskytnou různé problémy. Ty však mají vždy řešení. Díky myšlenkové mapě a její struktuře například uvidíte, že váš problém s akné ovlivňují mléčné výrobky, stav střevního mikrobiomu, používaná kosmetika, filtrace vody a další aspekty. První tři zmíněné aspekty máte vyřešené, ale nefiltrujete vodu? Nezbývá tedy, než se zaměřit na filtrování vody a tím udělat další krok k vyřešení akné.
  5. Lepší porozumění vašim potřebám. Jednoduše máte vaše potřeby černé na bílém a můžete udělat vše pro to, aby byly naplněny.
  6. Osvojení a lepší zapamatování informací. Mapování mysli prokazatelně vede k lepšímu zapamatování a osvojení získaných informací, které jste následně schopni lépe aplikovat do praxe ku svému prospěchu.
  7. Zvýšení produktivity. Myšlenkové mapy zvyšují produktivitu až o 23 % díky rychlejšímu učení, brainstormingu (=generování co nejvíce myšlenek na určité téma) a efektivní komunikaci s vámi samotnými (jasně si stanovíte specifické cíle, kterým se můžete naplno věnovat).

MYŠLENKOVÁ MAPA NENÍ ZTRÁTA ČASU

S mapováním mysli jsem se poprvé setkal v Anglii na univerzitě, kde nás většina profesorů vedla k vytváření myšlenkových map pro účely různých projektů, na kterých jsme pracovali. V té době mi to přišlo naprosto zbytečné a přípravu myšlenkových map jsem bral jako ztrátu času. A tak jsem je vždy odbyl.

Až později jsem si sám začal všímat, že myšlenková mapa mě pokaždé provedla celým procesem přímočaře. Díky ní jsem pochopil posloupnost věcí a úkolů, které musím pro uvedený projekt udělat, což mě vedlo k cíli = vyhotovení projektu.

Jakmile jsem myšlenkovou mapu na pozdější projekty neměl, vždy jsem se v procesu více "plácal" a byl jsem značně neorganizovaný. Začal jsem dělat určitou část projektu, pak jsem zjistil, že ji nemohu dodělat, protože mi chybí data z jiné části. A tak bych mohl pokračovat.

Až tato zkušenost mi ukázala, proč je mapování mysli skvělou technikou pro každý projekt, který mě potká. Úmyslně píšu projekt. Našim společným projektem jste teď VY A VAŠE ZDRAVÍ.

MYŠLENKOVÁ MAPA PRO ÚČELY PROGRAMU

Dlouho jsem přemýšlel, jak mám celý program seskupit. Mohlo by se zdát logické jednotlivé lekce a moduly očíslovat a v tomto pořadí je zpřístupnit členům. Nejdříve bychom vyřešili stravování, pak bychom se začali věnovat mysli, začali filtrovat vodu, a nakonec bychom začali používat netoxickou kosmetiku. Co když ale přijde člověk, který má stravování vyřešené a chce se dozvědět více o netoxické kosmetice? To by pak byl problém.

Z toho důvodu, a také kvůli komplexnosti celého programu, jsem shledal nejlepším řešením zcela otevřené a ihned přístupné jednotlivé lekce a moduly v rámci programu pro všechny, přičemž každý účastník se může ihned zaměřit na témata, která jsou pro něj v danou chvíli klíčová.

S procházením programu vám pomůže myšlenková mapa. Každý člen si může vytvořit svoji myšlenkovou mapu, na základě které bude program procházet. Mapování mysli v tomto smyslu dělá z programu nejen komplexní, ale také vysoce individuální záležitost. 

JAK VYTVOŘIT MYŠLENKOVOU MAPU?

Nejvíce se mi osvědčila klasická forma, tedy vezmete si papír, tužku, případně i barevné fixy a začnete tvořit.

Základním "kamenem" myšlenkové mapy byste měli být vy. Na základní "kámen" postupně navazujte další aspekty, které mají pozitivní ale i negativní vliv na základní "kámen", tedy vás a vaše zdraví. Zdravé stravování, kvalitní spánek, zažívací potíže, špatná imunita, lepší soustředění, akné a další. A na tyto aspekty navazujte další a další body, které na ně mají vliv a musíte je zohlednit.

U zdravého stravování to bude například vyřazení cukru, nákup vhodných potravin, namáčení ořechů a další. Pro lepší spánek se musíte zaměřit na cirkadiánní rytmus, vhodné suplementy, zklidnění mysli... Tímto způsobem vám v myšlenkové mapě budou vznikat různé větve.

Nyní přichází čas, abyste se rozhodli, které větve jsou pro vás a vaše zdraví prioritní a kterým se nyní budete naplno věnovat. Je zcela přirozené, že se hned od začátku nemůžete věnovat všemu na 100 %. Vezměte si tedy barevnou fixu a tyto větve nebo jejich části si zvýrazněte, případně si je očíslujte.

A je to. Myšlenková mapa je na světě. V programu si nyní můžete najít relevantní moduly pro vámi zvýrazněné větve nebo jejich části. Jakmile si nabyté vědomosti dostatečně osvojíte, můžete si v myšlenkové mapě zvýraznit další větve či jejich části, na které se zaměříte. Neznamená to, že se vykašlete na dovednosti, které jste si doposud osvojili. Tyto dovednosti by měly být pro vás už natolik automatické, že jim nemusíte věnovat přílišnou pozornost a děláte je více méně přirozeně.

Tady odpovídám i na otázku, kdy se začít věnovat dalším větvím či jejich částem z vaší myšlenkové mapy. Ještě jednou tedy - až ve chvíli, kdy prvotně zvýrazněnou část či části máte více méně osvojené, získané vědomosti jste aplikovali do praxe, zařadili je do své denní rutiny a děláte je převážně automaticky bez většího úsilí.

Je zcela přirozené a logické, že každý postupuje jinak rychle. Není to závod. Jde o to, abyste si získané vědomosti osvojili a stali se pro vás přirozenou každodenní rutinou.

UKÁZKA MYŠLENKOVÉ MAPY

Níže jsem vytvořil ukázku myšlenkové mapy pro účely programu. Nesnažte se ji kopírovat a opravdu si vytvořte vaši vlastní, která bude přímo na míru vašim aktuálním potřebám. Dost možná zjistíte, že vaše myšlenková mapa sahá i nad rámec programu, což není špatně. Ba naopak. Otevíráte si tak cestu k hledání nových informací či oslovení dalších terapeutů a kompetentních osob, které se specializují na danou problematiku. 

Nelekejte se prosím. Myšlenková mapa je poměrně podrobná, ale zároveň určitě není vyčerpávající. Jedná se opravdu jen o ukázku.

Mapování mysli, a tedy i tvorba myšlenkové mapy, je stálý proces. První den vaše myšlenková mapa může vypadat třeba takto:

Postupně budete programem procházet a vzdělávat se, takže se dozvíte další a další informace, na které se musíte zaměřit. Tato nová témata a poznatky si budete pravidelně zapisovat do vaší myšlenkové mapy, která se tak bude neustále rozrůstat. Pokud máte k dispozici papír A3, určitě zvolte tuto velikost. Nezapomeňte si ale už na začátku zvýraznit či očíslovat větev (nebo její část), na kterou se chcete zaměřit.

Navíc si můžete všimnout, že ve chvíli, kdy začnete například pracovat na podpoře střevního mikrobiomu, tak tím podpoříte vaši snahu zhubnout, zažívací potíže a problémy s akné. Určitá témata se tedy prolínají, což je pro vás dobrá zpráva.

Soubory ke stažení

PŘEČTENO?

LEKCE