Grounding
Grounding nebo také earthing, v češtině jednoduše uzemnění, je terapeutická technika, která zahrnuje různé aktivity, které vás „uzemní“ či elektricky spojí se zemí. Nemusíte se bát, nejde o elektřinu jako takovou. Tato technika spoléhá na přirozené elektrické náboje, které země vysílá a které mají pozitivní vliv na lidské tělo.
Grounding je poměrně novou terapeutickou technikou, které není ještě detailně prozkoumaná, ale už nyní se ví, že má pozitivní vliv na zánět v těle, svaly, chronickou bolest a zejména náladu. Grounding totiž ovlivňuje tzv. living matrix, což je jakási molekulární struktura organismu sestávající se například z pojivových tkání a DNA. V této struktuře je elektrická vodivost, která funguje jako obrana imunitního systému. Podobně jako antioxidanty. Prostřednictvím groundingu lze tedy obnovit přirozenou obranyschopnost těla.
Studie, které na téma groundingu doposud proběhly, se shodují na blahodárných účincích na lidské tělo. Například účastníci studie věnující se kardiovaskulárnímu zdraví potvrzují sílu groundingu. Po uzemnění výsledky ukázaly výrazně menší shlukování červených krvinek, což hraje důležitou roli ve zdraví srdce. Další studie dokazují, že u cvičících jedinců grounding snižuje poškození svalů a bolest spojenou s potréninkovým stavem.
Grounding je aktuálně zkoumán i pro jeho pozitivní vliv na spánek. Jedinci, kteří grounding pravidelně zařazují do své denní rutiny, mají kvalitnější a delší spánek bez přerušení.
Další studie monitoruje jedince, kteří jsou vystavení fyzickému i emočnímu stresu pramenícího z jejich práce. Grounding jim výrazně pomohl snížit stres, depresi, únavu a pozitivně ovlivnil náladu. Samozřejmě tyto údaje jsou čistě subjektivní. Nicméně není nic jednoduššího, než si grounding vyzkoušet na vlastní kůži a efekt na vaše tělo posléze vyhodnotit.
TYPY UZEMNĚNÍ
Existuje několik přímých i nepřímých způsobů, jak můžete uzemnění provést.
Bosá chůze. Nejjednodušší způsob, jak se můžete uzemnit. Choďte bosky v lese, na louce, na zahradě, v hlíně, blátě, písku… Zkrátka všude tam, kde je vám to příjemné. Jakmile se vaše bosá chodidla dotknou země, začnete čerpat benefity z uzemnění.
Ležení na zemi. Vyberte si místo, kde se cítíte dobře a položte se na zem. Zvýšíte tak kontakt pokožky se zemí.
Voda. Podle teorie groundingu lze vodu použít k uzemnění stejným způsobem jako používáme zem. Jako způsob uzemnění skrze vodu doporučuji bosou chůzi v potůčku, menší řece či plavání v rybníku, jezeru…
Uzemňovací vybavení. V tomto případě už se jedná o nepřímé uzemnění. Nejjednodušším i nejlevnějším způsobem nepřímého uzemnění je zapíchnutí kovové tyče do země, kterou propojíte se svým tělem kovovým drátem (držíte se ho). Nedokážu si to v běžném životě moc dobře představit, ale už jsem to u několika příznivců groundingu viděl. Dražší, ale o něco praktičtější variantou, je nákup uzemňovacího vybavení jako jsou uzemňovací podložky, prostěradla, přikrývky, ponožky, nejrůznější tělové pásy... Toto vybavení pořídíte převážně na internetu.
Jak jsem již zmínil, studií na problematiku groundingu není mnoho. Nicméně podíváme-li se na myšlenku uzemnění, je lidské rase evolučně hodně blízká. Jak se cítíte, když si představíte, že jste propojení se Zemí? Jaký je to pocit být plně napojený na přírodu? Cítíte tu energii? Pocit bezpečí? Obrovskou sílu ve vás? Pokud ano, a já věřím, že ano, tak je pro vás grounding skvělým způsobem terapie.
Uzemnění zařazujte do své denní rutiny, jak často jen chcete. Spoléhejte na své pocity. Z groundingu by se nemělo stát něco, co musíte a do čeho se musíte nutit. Uzemnění byste si měli užívat a praktikovat tak dlouho, jak jen vám je to příjemné. Bosá procházka na hodinu, lehnout si na 20 minut do trávy, stoupnout si na vymrzlou trávu v zimě na 2 minuty, přebrodit potok… Všechno toto jsou možnosti, kterých můžete využít, když budete mít příležitost.