🙀 KUCHAŘKA JAKO DÁREK při nákupu nad 1 000 Kč. NAKUPOVAT 🤍

Netoxická kosmetika

Poslední dobou se kosmetické značky předhání v tom, která vyrobí přírodnější kosmetiku. Poptávka po přírodní kosmetice stále roste, tak se není čemu divit. Co byste ale měli vědět je fakt, že neexistuje žádný zákon, který by reguloval užívání nápisů jako jsou "přírodní", "rostlinný", "natural" či "netoxický" na obalech produktů. Neexistuje ani hranice, od kolika procent přírodních složek z celkového složení by výrobce směl používat nápis "přírodní".

Nemusím tedy zdůrazňovat, že tato mezera v legislativě je skvělou příležitostí pro firmy a jejich greenwashing. Greenwashing je termín, který označuje chování značky, která se tváří, že dělá první poslední pro ochranu planety a pro zdraví lidí, ale není tomu tak. De facto takové značky klamou spotřebitele v rámci svých marketingových aktivit díky obalům, které na sobě nesou obrázky přírody, bylinek, kytiček či obsahují zmíněné nápisy.

Dalším úskalím jsou pak dlouhá složení většinou psaná malým písmem. Hodně lidí má problém je vůbec přečíst, natož jim rozumět, protože jsou často v angličtině a jedná se o chemické názvy. Aby člověk názvosloví opravdu porozuměl, musel by nad ním strávit, troufám si říct, i stovky hodin.

To není případ běžného smrtelníka, který zkrátka nemá čas vše do detailu zkoumat. V takovém případě se dotyčný může spolehnout na certifikáty, které mají různé podmínky, aby je daná značka na svých produktech mohla používat. Certifikáty kontrolují jednak složení, dále ale také výrobu, výrobní procesy, odpadové hospodářství a další důležité faktory. Většina certifikátů zaručuje, že produkty nebyly testovány na zvířatech.

V tabulce níže se můžete podívat na porovnání 4 častých certifikací.

Zdroj: NetoxickaDomacnost.cz

Všechny uvedené certifikáty povolují používání například benzyl alkoholu, který za netoxický považován být nemůže, protože u citlivých jedinců způsobuje alergické reakce.

Tím chci říct, že termín "netoxický" je poněkud subjektivní a neexistuje pro něj žádná norma či zákonná definice. U velké části populace benzyl alkohol v podobě přírodního derivátu nebude způsobovat žádné problémy a může být označen za netoxický. U menší skupiny lidí však může vyvolávat alergické reakce a je pro ni toxický. Sami vidíte, že u některých složek je hranice mezi toxický - netoxický velice úzká. U většiny složek je to však zřejmé!

Rozhodně se vyhýbejte těmto složkám, u kterých není co řešit:

  • Ftaláty
  • Parabeny (methyl, ehtyl, propyl, butyl...)
  • Propylenglykol (PG) a butylenglykol
  • Laurylsulfát sodný (SLS)
  • Laurethansulfát sodný (SLES)
  • Triklosan
  • Polyethylenglykol (PEG)
  • Syntetická barviva a konzervanty
  • Benzoylperoxid
  • Diethanolamine (DEA)
  • Monoethanolamine (MEA)
  • Triethanolamine (TEA)
  • Dioxin
  • Imidazolidinyl urea
  • DMDM Hydantoin

Jaké máme tedy možnosti v posuzování vhodné a nevhodné kosmetiky?

  1. Spoléhat na certifikáty. Certifikace je pro malé značky velice nákladná, a tak ji nemusí mít, i když jejich produkty mají skvělé složení. Na to je třeba myslet, pokud se rozhodnete pro tuto možnost. Zároveň každý certifikát má své "mouchy", které by vám mohly vadit.
  2. Složení si ověřit sami a rozhodnout se v kontextu aktuálního zdravotního stavu.

CERTIFIKÁTY

Níže uvádím časté certifikáty, s kterými se můžete setkat. Po kliknutí na název budete přesměrování přímo na stránky asociací, kde si můžete pročíst jejich podmínky pro udělení certifikátu kosmetickým firmám. Následně se můžete sami rozhodnout, jestli je pro vás určitá certifikace vyhovující a kupovat pouze produkty s daným certifikátem.

OVĚŘTE SI SLOŽENÍ SAMI

Tato možnost je pro mě osobně vhodnější. Každou složku na etiketě si sami ověříte. V tomto případě máte dvě možnosti.

ENCYKLOPEDIE BIOOO

Jedná se o českou encyklopedii, což je výhodou. Nevýhodou je, že neobsahuje zdaleka všechny složky, se kterými se ve složení kosmetických produktů můžeme setkat.

1. Navštivte stránky encyklopedie.biooo.cz.

2. Klikněte na kartu Vyhledat složení.

3. Zde můžete vyhledat libovolnou složku. Zkuste např. vyhledat DMDM Hydantoin.

4. Zde se zobrazí výsledky vyhledávání. Klikněte na hledaný termín pro zobrazení detailu o složce.

5. Hned pod názvem složky vidíte, do jaké skupiny spadá. Níže si můžete přečíst o složce více.

6. V rámci encyklopedie používají 5 stupňů hodnocení pro kosmetické přísady. Na kartě Jak hodnotíme složení si můžete projít jednotlivá hodnocení, abyste přesně věděli, co znamenají, jaké jsou jejich výhody a potažmo nevýhody.

7. Kliknutím na jednotlivá hodnocení si o nich můžete přečíst více.

8. Detail stránky pro hodnocení Výborné. V dolní části stránky si můžete přečíst přednosti a nevýhody u takto označených složek.

TIP: Pokud si chcete ulehčit práci a ušetřit čas, zkuste na e-shopu biooo.cz vyhledat konkrétní produkt. Pokud jej mají v nabídce, tak v popisu produktu v dolní části najdete podrobné složení produktu, kde jsou veškeré ingredience přímo klasifikovány do 5 kategorií (výborné, dobré, přijatelné, špatné, nepřijatelné). Nemusíte tak hledat každou ingredienci zvlášť. Jestliže produkt v nabídce nemají, nezbývá, než ověřit každou složku zvlášť popsaným postupem, nebo zavítat do druhé databáze.

DATABÁZE EWG

Nevýhodou této databáze může být pro někoho angličtina. Velkou výhodou je však opravdu komplexní databáze ingrediencí v kosmetice, které jsou dopodrobna analyzovány.

1. Navštivte stránku ewg.org/skindeep.

2. Vyhledejte produkt, značku nebo ingredienci.

3. Doporučuji nejdříve zkusit vyhledat produkt. Produkty od nadnárodních značek většinou v databázi jsou a ulehčí vám to tak práci, kdy nemusíte hledat každou ingredienci zvlášť. Zkusme vyhledat např. šampon Head & Shoulders. Jelikož se jedná o anglickou databázi, je třeba zadat název v angličtině, tedy "head & shoulders shampoo". Pak stačí kliknout na tlačítko SEARCH.

4. Ve výpisu produktů najděte váš konkrétní produkt. Pokud tam není, je třeba ověřit každou ingredienci zvlášť, ale k tomu se ještě dostaneme.

5. Dostanete se na detail produktu, kde vidíte skóre škodlivosti produktu. V tomto případě je na hodnotě 5 z 10 možných (viz. škála v horní části).

6. Sjedete-li níže, uvidíte škodlivost na různé oblasti vašeho zdraví na škále začínající na None (žádná) a končící na High (vysoká).

  • Cancer (rakovina) - složky, které jsou spojeny se vznikem rakoviny.
  • Developmental & Reproductive Toxicity (vývojová a reprodukční toxicita) - složky spojené s vývojovou a reprodukční toxicitou v široké škále od neplodnosti a rakoviny reprodukčních orgánů až po vrozené vady a opožděný vývoj u dětí.
  • Allergies & Immunotoxicity (alergie a imunotoxicita) - složky spojené s poškozením imunitního systému a s problémy, které se projevují jako alergické reakce či zhoršená obranyschopnost organismu.
  • Use Restrictions (omezení používání) - složky, jejichž použití v kosmetice je omezeno nebo zakázáno v souladu s průmyslovými bezpečnostními pokyny, vládními požadavky nebo pokyny z USA, EU, Japonska nebo Kanady.

V pravé části obrazovky vidíte další úskalí používání daného produktu.

7. Sjedete-li ještě níže, uvidíte podrobný seznam všech složek obsažených v daném produktu, jejich skóre škodlivosti a zdravotní rizika.

8. Pokud vámi hledaný produkt v databázi není, musíte každou složku ověřit zvlášť. Postup je úplně stejný.

STANOVENÍ HRANICE

Určitě teď přemýšlíte, kde je ta hranice, která určuje, že produkt je netoxický a můžete ho s klidem používat.

Každý to má jinak. Například esenciální oleje, které jsou dle encyklopedie Biooo výborné, mohou u citlivých jedinců podráždit pokožku, i přestože je to přírodní produkt. Obecně ale mohu říct, že složky označené jako výbornédobré jsou v pořádku a můžete je kupovat. Kategorie přijatelných složek je na zvážení každého.

V případě druhé databáze EWG jsou bezpečné složky označené 0, 1 a 2. Složky s hodnotami 3 až 6 nechám na zvážení každého, ale osobně bych se jim vyhýbal. Ingredience či produkty označené vyšším skóre rozhodně nekupujte.

UPOZORNĚNÍ: To, že je daná složka přírodní, ještě nutně neznamená, že nemůže u citlivých jedinců způsobit např. kožní reakci. Takovým složkám se citliví jedinci musí také vyhýbat, protože jsou pro ně toxické!

PŘEČTENO?

LEKCE