🙀 KUCHAŘKA JAKO DÁREK při nákupu nad 1 000 Kč. NAKUPOVAT 🤍

Netoxická domácnost

Pojem netoxická domácnost jste již pravděpodobně všichni slyšeli. Ale co to vlastně znamená? Kde mám začít? A proč je to tak důležité? Přesně tyto otázky napadaly kdysi i mě.

Netoxická domácnost není pouze o používání vhodné netoxické drogerie a kosmetiky, ale je to i o dalších aspektech, ke kterým se postupně dostanu. Pojďme se ale nejdříve podívat na drogerii a kosmetiku, která tvoří velkou část (ne)toxické domácnosti.

Nevhodná drogerie a kosmetika obsahuje celou řadu škodlivých látek pro naše tělo, ale i planetu. Typickými škodlivými produkty jsou ty od nadnárodních korporací, které se snaží vyrobit co nejlevnější produkt, který bude fungovat a zákazníci o něj budou mít zájem. V procesu plánování a výroby bylo ale jaksi opomenuto lidské zdraví a biologická odbouratelnost v přírodě.

XENOESTROGENY V DROGERII A KOSMETICE

Xenoestrogeny, které se používají ve velké části konvenční drogerie a kosmetiky, se skrz pokožku, sliznice ale i gastrointestinální trakt dostávají do těla, kde se mohou vázat na estrogenní receptory, protože mají vysokou přilnavost. Xenoestrogeny tedy mají vysoké estrogenní působení, nad čímž byste možná mohli mávnout rukou. Víte, kde ale máme nejvíce estrogenních receptorů? Ženy na zadku a stehnech, muži na břiše a prsou. A jakmile dojde k vychýlení křehké hormonální rovnováhy vlivem působení xenoestrogenů z toxické drogerie a kosmetiky, tak se na oněch místech ukládá největší množství rezistentního tuku. Tyto situace zvyšují pravděpodobnost vzniku rakoviny v dlouhodobém měřítku!

Určitě chápete, že průnik xenoestrogenů, které nejsou tělu vlastní, je veliký problém. Narušují estrogenový metabolismus, kdy může dojít k přetížení detoxikační kapacity nebo vzniku rakovinotvorných metabolitů. Pokud má dotyčný navíc syndrom zvýšené propustnosti střeva, tak se celý problém ještě umocňuje, protože se xenoestrogeny vrací znovu do oběhu, přispívají k estrogenní dominanci a dále přetěžují detoxikační kapacitu.

TOXINY A ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Jen skrz pokožku lidské tělo absorbuje 60 % všeho, s čím přijde do kontaktu. Dětská pokožka je ještě mnohem citlivější a absorpce probíhá v mnohem větším měřítku. Pokud děti od malička vystavujeme různým toxinům, velkým dílem zvyšujeme pravděpodobnost zdravotních obtíží souvisejících s intoxikací jako jsou:

 • Kožní alergie
 • Neplodnost
 • Kognitivní poruchy 
 • Rakovina
 • Vrozené vady

Jak jsem již zmínil, konvenční drogerie a kosmetika obsahuje mnoho škodlivin. Typickými složkami, kterým byste se měli vyhnout velkým obloukem, jsou:

 • Ftaláty
 • Parabeny (methyl, ehtyl, propyl, butyl...)
 • Propylenglykol (PG) a butylenglykol
 • Laurylsulfát sodný (SLS)
 • Laurethansulfát sodný (SLES)
 • Triklosan
 • Polyethylenglykol (PEG)
 • Syntetická barviva a konzervanty
 • Benzoylperoxid
 • Diethanolamine (DEA)
 • Monoethanolamine (MEA)
 • Triethanolamine (TEA)
 • Dioxin
 • Imidazolidinyl urea
 • DMDM Hydantoin

CHARAKTERISTIKA NETOXICKÝCH PRODUKTŮ

Oproti tomu netoxická kosmetika a drogerie je:

 • Šetrná k pokožce i vlasům (výjimečně se může objevit nesnášenlivost či přecitlivělost na konkrétní přírodní složku - bylinu)
 • Nenarušuje hormonální rovnováhu, jelikož neobsahuje syntetické složky
 • Bez negativního dopadu na zdraví
 • Transparentní složení
 • Vyšší účinnost v dlouhodobém měřítku
 • Netestuje se na zvířatech
 • Zcela bezpečná pro přírodu a vodní ekosystémy

ZTRACENI V ETIKETÁCH

Každý produkt, který slouží pro péči o vaše tělo či domácnost musí obsahovat etiketu se složením, která je o něco komplikovanější než u potravin. Složky na etiketě jsou uvedeny sestupně dle procentuálního zastoupení dané složky. Jednoduše řečeno - na prvním místě je látka, které je ve výrobku nejvíce. Zajímavé je, že složky, které jsou zastoupeny méně než 1 %, mohou být řazeny v libovolném pořadí, což je velký benefit pro výrobce. A také prostor, kde je jednoduché ošidit zákazníka.

Slyšeli jste někdy pojem "greenwashing"? Přesný český překlad neexistuje, ale toto anglické slovo by se dalo nejlépe vysvětlit tímto způsobem: značka v reklamě slibuje hory doly, tváří se ekologicky a 100% přírodně, ale ve skutečnosti nedělá nic pro to, aby její produkty byly skutečně šetrné k přírodě a člověku.

Bohužel na termíny "přírodní kosmetika", "přírodní", "z přírody", "přírodní složky" a další se nevztahuje žádná legislativa, která by jasně omezovala používání těchto termínů. I když vám výrobce na obalu slíbí, že produkt obsahuje 95 % přírodních složek, neznamená to, že zde nenajdeme i syntetické a toxické složky. Ani přírodní obaly a hezké obrázky nejsou zárukou ničeho.

Navíc drtivá většina těchto produktů používá nejrůznější vůně, aby byl produkt pro zákazníky ještě atraktivnější. Existuje okolo 5 000 chemických látek, které se používají, aby produkt voněl. Zpravidla je ale na složení produktu nenajdete, protože se jedná o obchodní tajemství výrobce a není povinen tyto vonné látky uvádět, dokonce ani příslušným orgánům. Pravděpodobně ve složení najdete jenom "parfum" nebo "fragnance". A tato dvě zázračná slůvka v sobě mohou skrývat i stovky různých složek, o kterých není výrobce povinen informovat, i přesto že se může jednat o látky, které mohou způsobovat zdravotní problémy.

Ze zákona však musejí výrobci uvádět složení popsané v systému INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), česky mezinárodní názvosloví kosmetických ingrediencí. INCI však nezaručuje kvalitu, pouze "sjednocuje" názvosloví. Do kosmetiky i drogerie je povoleno přidávat desítky složek, které prokazatelně v dlouhodobém časovém horizontu poškozují lidské zdraví (způsobují imunitní reakce, narušují hormonální systém, způsobují alergie...). Než legislativa znemožní přidávat toxické látky do drogerie, kosmetiky, ale i svíček, toaletních papírů, osvěžovačů vzduchu a vlastně všeho, s čím přicházíme do styku, může uběhnout řada let.

CERTIFIKÁTY

Kosmetické firmy mohou mít různé certifikáty, přičemž každý certifikát má jiné podmínky pro získání. Například certifikace Ecocert zaručuje, že produkt obsahuje minimálně 95 % přírodních složek. Dále jsou kladeny podmínky i na samotnou výrobu a kvalitu vstupních surovin, jejichž část musí pocházet z kontrolovaného ekologického zemědělství. Kontrolována je i recyklovatelnost obalů, hygienické normy či srozumitelnost etikety pro koncového zákazníka.

Každý kosmetický produkt na trhu musí mít tzv. Zprávu o bezpečnosti kosmetického produktu. To znamená, že daný produkt neobsahuje nadlimitní koncentrace či kombinace látek, a že finální bezpečnost produktu je tak deklarována. Z tohoto by se mohlo zdát, že každý kosmetický či podobný produkt je netoxický a že nedává smysl dělit produkty na toxické a netoxické. Není tomu tak.

Regulační a kontrolní orgány povolují i složky, které jsou z dlouhodobého hlediska pro člověka škodlivé. Podobné je to ostatně i u potravin. Všichni víme, že cukr je škodlivý, přitom stát jeho používání v potravinách nijak nereguluje. A tak bych mohl pokračovat. Tedy je zcela na vás, zda odevzdáte svoji důvěru státu a jeho kontrolním orgánům. Víme, že celá řada produktů obsahuje škodlivé látky, které jsou však zastoupeny pod zákonem stanovený limit. Já nevím jak vy, ale já nechci přicházet do styku se škodlivými složkami v žádné koncentraci.

Imunitní i hormonální systém jsou velice citlivou záležitostí a měli bychom si uvědomit, že je neovlivňuje jen strava, spánek a pohyb. Velký vliv na tyto systémy má i prostředí, ve kterém žijeme, a produkty, které denně nanášíme na tělo či jsme s nimi v blízkém kontaktu. 

VŠECHNO SE TO SČÍTÁ

Možná si říkáte, že těch pár škodlivých látek přežijete. Ano, dost možná přežijete. Nebo případný zdravotní problém nedáte za vinu konvenční kosmetice a drogerii. Každopádně je dobré si uvědomit, že se všechno počítá a sčítá. To máte škodlivinu tady a támhle, a najednou jste na opravdu vysokých hodnotách, které se dříve nebo později překlenou ve zdravotní problém. Ve chvíli, kdy navíc používáte několik nevhodných produktů se stejnými toxiny současně, tak se opět dostáváte na vysoké hodnoty škodlivých látek, s kterými přicházíte do styku. A to už nikdo nekontroluje.

Ještě mi dovolte dvě myšlenky:

1. Každý toxin, který ze svého života vyřadíte, dokáže prodloužit život i o několik let v závislosti na citlivosti daného jedince. 

2. Lidé, kteří po použití určitého produktu zaznamenají nepříjemnou reakci ve formě např. ekzému, mají ve finále štěstí, protože je to pro ně ten pravý impuls se začít zajímat o to, co na své tělo nanášejí a s čím přicházejí do styku.

NENÍ TO JEN DROGERIE A KOSMETIKA

Doposud byla řeč o drogerii a kosmetice. Nechci ve vás ale vzbudit pocit, že to jsou jediné věci, na které byste se měli v rámci vaší netoxické domácnosti zaměřit. Postupně v rámci programu najdete moduly zabývající se i zbývajícími aspekty netoxické domácnosti. Netoxická domácnost je široká problematika, která zahrnuje tato témata:

 1. Netoxická drogerie
 2. Netoxická kosmetika
 3. Kvalita ovzduší v domácnosti
 4. Netoxické nádobí 
 5. Skladování potravin
 6. Svíčky, difuzéry a osvěžovače vzduchu
 7. Filtrace vody
 8. Úklid

PŘEČTENO?

LEKCE