🙀 KUCHAŘKA JAKO DÁREK při nákupu nad 1 000 Kč. NAKUPOVAT 🤍

Filtrace vody

Voda je všude kolem nás. Ve vodě vznikl život. Vodu každý z nás potřebujeme, každá živý organismus ji potřebuje. Na předních příčkách každých výživových doporučení stojí dostatečný pitný režim, který napomůže přeměně postavy. Nikdo ale neřeší kvalitu vody. Většina z nás pije kohoutkovou vodu, která je medializována jako naprosto bezpečná. Není to tak.

PITNÝ REŽIM

Ještě než se podíváme na úskalí kohoutkové vody, pojďme si říct, kolik vody byste denně měli vypít. Možná vás zklamu, ale neřeknu vám přesné číslo. Je to individuální. Stejně jako každý máme jinou spotřebu jídla, tak i každý máme jinou spotřebu vody. Obecně se doporučuje 2,5 až 3 litry za den. To je ale hodně obecné doporučení, kterého se nelze držet. V letních měsících budete pít více, v zimních naopak méně, tak jak je to přirozené. Navíc s přechodem na "čistou stravu" začnete pociťovat potřebu se napít přirozeně.

Pokud nyní pijete opravdu málo a uvědomujete si to, postupem času začnete pít přirozeně více. Stejně jako vaše tělo začne vysílat jasné signály hladu, tak začne vysílat i jasné signály žízně. Pokud i přes to máte strach z nedostatečného pitného režimu, v prvních týdnech si zapisujte množství vypité vody.

VODA V PLASTOVÝCH LÁHVÍCH

A teď už ke kvalitě kohoutkové vody. Nevhodnost konzumace kohoutkové vody patří na přední příčky výživových doporučení vyspělých států. Teď byste si mohli říct, že budete tedy kupovat balenou vodu v plastových láhvích. Sice je to nepraktické, není to zrovna levné, ale co byste pro sebe neudělali, že? Balený voda v plastových láhvích je také jedno velké špatné!

Dost pochybuji o zdravotní nezávadnosti balených vod, protože plastové láhve obsahují a při vyšších teplotách do vody uvolňují Bisphenol A, který v těle imituje estrogeny a je to tedy velký hormonální disruptor.

HAVÁRIE V PRAŽSKÝCH DEJVICÍCH

Pamatujete si na problém s pitnou vodou v pražských Dejvicích? V roce 2015 došlo ke kontaminaci pitné vody a hromadně se otrávilo 2 600 lidí. Lékaři je posílali domů s tím, že mají střevní chřipku a že mají dbát na pitný režim. Lidé tak pili vodu dál a otrava se prohlubovala. Až po několika dnech došlo k oficiálnímu vyjádření.

Ve vodě se našlo zvýšené množství norovirů, žloutenky typu A a bakterie Escherichia Coli. Na dotaz, jak je toto možné, dotazovaná odpověděla, že tyto bakterie se v pitné vodě normálně vyskytují, jen teď přesáhly určité množství a vyvolaly tak tyto problémy. Slyšíte to? Tyto bakterie jsou ve vodě pořád!

ŠKODLIVINY V KOHOUTKOVÉ VODĚ

Kohoutková voda obsahuje řadu nečistot, cizorodých látek, xenoestrogenů a dalších škodlivin, a dokud nepřekročí nejvyšší mezní hodnotu, je voda vyhodnocena jako „pitná“ a „zdraví neškodná“. Pokud je tato hodnota překročena, řešení je jednoduché. Do vody je přidáno větší množství chlóru, který je pro tělo jedovatý, a v tu chvíli navíc už může být pozdě! U citlivějších jedinců může kontaminovaná voda vést až k selhání ledvin.

Vezměte v potaz, jaké množství vody za jeden den, týden, rok a celý život vypijete. Co z toho vyplývá? Všechny tyto látky do svého těla dostáváte v obrovském množství. V kohoutkové vodě jsou typicky tyto látky:

  • Chlór (přirozeně v chemičkách a uměle se do vody přidává)
  • Pesticidy
  • Fluoridy (dříve se do vody dokonce přidávaly, protože se věřilo, že podporují zdraví zubů, dnes se tam vyskytují už „jen“ přirozeně)
  • Zbytky léků (po spláchnutí do WC se přes nedostatečné čištění odpadních vod dostávají zpět do přírodních vod)
  • Estrogeny z antikoncepce (jsou tak mikroskopické, že je čističky nedokážou zachytit; jsou známy případy, kdy estrogeny přítomné v hormonální antikoncepci způsobily přeměnu pohlaví vodních živočichů!)
  • Bakterie a viry (E. Coli mohou způsobit průjmy i celkový kolaps organismu ve chvíli, kdy se rozšíří přes GIT)
  • Trihalogenmethany (rakovinotvorné látky)
  • Těžké kovy (např. železo jsou ženy schopné vyloučit během menstruace, u mužů má rakovinotvorné účinky)
  • Rez (pokud bydlíte ve starším domě, kde by mohly být trubky rezavé)
  • Průmyslová hnojiva a rozpouštědla
  • Mikrocystiny ze sinic

FILTRUJTE

Jaké je tedy řešení? Pořiďte si minimálně vodní filtr, který namontujete na kohoutek a stojí kolem 1000 Kč. Filtrační vložka stojí okolo 300 Kč a mění se cca jednou za čtvrt roku.

Filtrační konvice jsou také řešením, ale příliš je nedoporučuji, protože z vody zdaleka neodfiltrují všechny škodliviny, které se tam nachází. Na druhou stranu všechno lepší než nic.

Osobně nejvíce doporučuji filtrační systém Berkey, který sám využívám. Vychází mi v poměru cena - výkon jako nejlepší řešení. Stojí okolo deseti tisíc korun, ale filtrační vložky v něm vydrží 5 až 7 let. Poté je můžete samozřejmě vyměnit. Účinnost Berkey je tak vysoká, že hravě přefiltruje i vodu z rybníka.

Pokud by se vám cena za Berkey zdála příliš vysoká, v dlouhodobém měřítku je to přesně naopak. Zkuste si spočítat, co vás budou stát filtrační vložky do levnějších vodních filtrů za 5 let. A to nemohu zapomenout zmínit, že rozhodně nejsou tak účinné jako filtrační systém Berkey.

Filtr Berkey se pyšní následujícími vlastnostmi:

  • Odstraní 99,999 % virů a patogenních bakterií
  • Odstraní trihalomethany, které vznikají jako vedlejší produkt dezinfekce chlórem a mohou být rakovinotvorné
  • Odstraní těkavé organické sloučeniny a anorganické minerály, např. zbytkový chlór, až pod detekovatelnou hranici
  • Dále vyčistí vodu od parazitů, herbicidů, pesticidů, čisticích prostředků, organických rozpouštědel, jakýchkoli zákalů, bahna, sedimentů, těžkých kovů a rzi
  • Zbaví vodu nepříjemné chuti a zápachu
  • Ve vodě zůstávají minerály, které tělo potřebuje
  • Odstraní těkavé organické sloučeniny
  • Odstraní organická rozpouštědla
  • Odstraní radon 222, alfa a beta zářiče a zbytkový uran

Na samotný závěr chci říct, že jsou mezi námi lidé, kteří mohou pít alkohol ve velkém množství, kouřit, jíst nezdravě a celkově mít nezdravý životní styl a negativní dopady pocítí až ve stáří nebo vůbec. Na druhé straně jsou jedinci, kterým banální věc jako filtrace vody může prodloužit život o několik let!

Big Berkey filtr sám využívám. Instalace je jednoduchá, není potřeba žádné speciální náčiní a funguje bez elektřiny. Zaručuje opravdu účinnou filtraci na dlouhou dobu.
Filtr do sprchy, který taktéž využívám. Jednoduchá instalace. Vhodný pro lidi trpící ekzémy a alergiemi. Filtr navíc omezuje růst bakterií, plísní, řas a zbavuje vodu těžkých kovů. Udržuje sprchu či vanu déle čistou.
Jeden z nejlepších filtrů na kuchyňský kohoutek. Jednoduchá instalace. Dokáže zbavit vodu až 99 % toxinů v závislosti na typu škodliviny. Použití zejména pro případy, aby vaše pokožka nepřicházela do styku se škodlivinami ve vodě.
Ekonomická varianta filtru, která není tak účinná jako Berkey. V dlouhodobém měřítku poměrně velké náklady na výměnu filtrů po 300 litrech přefiltrované vody.

PŘEČTENO?

LEKCE