🙀 KUCHAŘKA JAKO DÁREK při nákupu nad 1 000 Kč. NAKUPOVAT 🤍

Otužování

Ledové sprchování a celkově otužování bych zařadil k life-hackům. Po každé takové sprše se totiž budete cítit skvěle a zrychlíte si metabolismus. Ledové sprchy nejsou jen pro ty, co potřebují shodit přebytečná kila, ale i pro vás ostatní, co chcete být zdraví, silní a plní energie. V neposlední řadě také vysoce soustředění a produktivní.

ZVYŠUJÍ HLADINU ENDORFINŮ

Jedním z holistických přístupů k depresím je léčba hydroterapií. Pokud absolvujete ledovou sprchu na maximálně 5 minut dvakrát až třikrát týdně, dojde ke zmírnění příznaků deprese podle klinické studie.

Pro lidi trpící depresemi může ledová sprcha fungovat jako taková šetrná elektrošoková terapie, která se pyšní až 78% účinností v případě klinických depresí. Ledová voda posílá mnoho elektrických impulsů do mozku. To vede ke zvýšení bdělosti, úrovně energie a k „čistému“ proudu myšlenek. Zároveň jsou vyplavovány endorfiny, s kterými jste se pravděpodobně setkali pod pojmem hormony štěstí. To vede k pocitu pohody a optimismu. A to v dnešním světe všichni potřebujeme!

ZRYCHLUJÍ METABOLISMUS

V těle máme dva druhy tuků. Prvním je bílý tuk, který spojujeme s obezitou a srdečními chorobami. Všichni se ale narodíme s tím druhým – hnědým tukem. Studie se shodly na tom, že hnědý tuk hraje důležitou roli v těle dospělého. Normální hladina hnědého tuku naznačuje, že i hladina bílého tuku bude v normě. Hnědý tuk aktivujeme vystavením se nízké teplotě.

Obézní lidé mohou dokonce začít podstupovat ledové sprchy a nemusí změnit jeden jediný stravovací prvek k tomu, aby začali hubnout (to vám samozřejmě nedoporučuji). Dvě až tři ledové sprchy týdně zrychlí váš metabolismus, což může pomoci v boji s nadbytečnými kily.

POMÁHAJÍ PŘEDCHÁZET BĚŽNÝM NEMOCEM

Naše těla jsou navržena tak, aby byla co nejodolnější vůči všelijakým vetřelcům, kterým jsme denně vystaveni. Například leukocyty pomáhají v boji proti infekcím v těle. Šok studené vody v krevním řečišti stimuluje leukocyty. To znamená, že studené sprchy vám mohou pomoci odolávat běžným onemocněním jako je nachlazení a chřipka.

ZLEPŠUJÍ PROKRVENÍ A STAV POKOŽKY

Ze začátku nemusí být zrovna příjemné naše tělo vystavit studené až ledové vodě. Je tomu tak, protože voda, která je chladnější než naše přirozená tělesná teplota, způsobuje, že tělo pracuje o něco hůře, aby si udrželo teplotu jádra. Při pravidelném vystavování se chladu mohou ledové sprchy zefektivnit náš oběhový systém. Někteří lidé také uvádějí, že jejich pokožka vypadá lépe díky studeným sprchám, pravděpodobně kvůli lepšímu oběhu.

Sportovci znají benefity ledové sprchy roky. Pomáhá jim v uzdravení po sportovním zranění. Je to stejné jako s ledem, který po přiložení na ránu snižuje zánět. Snížením teploty v této oblasti docílíme toho, že do místa putuje čerstvá, teplá a okysličená krev rychleji. Díky tomu se rána dříve zahojí.

Někteří lidé si studenými sprchami mohou zrychlit krevní oběh. To se týká převážně lidí s nízkým krevním tlakem, cukrovkou a lidí se špatným krevním oběhem.

JAK ZAČÍT?

Začněte pomalým snižováním teploty vody na konci vašeho klasického sprchování. Teplotu snižujte až na bod, kdy se začnete cítit nepříjemně. Případně začněte tělo ochlazovat od kotníků směrem nahoru. Pod touto vodou vydržte 2 až 3 minuty. Hluboce dýchejte, pomůžete tak vaší mysli. Příště si dejte už o něco chladnější vodu. Pod touto vodou opět vydržte. Po 10 opakování se už budete na ledové sprchy těšit, a naopak velice teplá voda vám nemusí být až tak příjemná jako třeba doposud.

Protože vás mám rád a snažil jsem se vám to co nejvíce ulehčit, do otužování se pusťte postupně dle jednotlivých bodů v PDF dokumentu. Osobně doporučuji otužování zvládnout ráno nebo v dopoledních hodinách. Krásně vás to nabije. Jen si zkuste představit, že večer sedíte pod dekou a čtete si, pomalu usínáte a teď byste si měli jít dát ledovou sprchu. Asi nic moc představa, že?

Soubory ke stažení

PŘEČTENO?

LEKCE