Jaký jídelníček zvolit?
V programu najdete celou řadu jídelníčků, které vychází ze Seznamu doporučených potravin. Každý jídelníček je určený pro konkrétní jedince a je sestavený tak, aby co nejvíce podpořil problém/y, které jedinec v souvislosti se svým zdravím řeší.
Jídelníčky prosím neberte jako dogma. Původně jsem je nechtěl do programu ani dávat, ale nakonec jsem si řekl, že jako praktická ukázka mohou být pro celou řadu z vás užitečné. Jsou to však pouze ukázky, jak by vaše strava měla či mohla vypadat, abyste co nejefektivněji dosáhli vašeho cíle. Neočekávám od vás a ani nechci, abyste je dodržovali na 100 %.
Program jsem koncipoval s vizí, aby vám předal veškeré teoretické i praktické informace, které vám umožní si váš jídelníček sestavit sami. Teď nemyslím sestavit tím způsobem, že si budete několik měsíců psát každé jídlo na papír nebo do různých aplikací v mobilu. Někomu plánování na týden dopředu může opravdu pomoct a není to špatně! Jsou mezi námi ale tací, kteří veškeré informace použijí tak, aby si jídelníček mohli sestavit "v hlavě" vždy ráno na celý den.
Obě možnosti jsou v pořádku. Plán na týden dopředu vám usnadní nakupování a můžete si být jistí, že budete mít vše doma na jídla, která jste si napsali na papír. Navíc je to skvělá volba pro ty, kteří chtějí mít vše pod kontrolou a mají obavy ze selhání kvůli nedostatečnému plánování. Často se také setkávám s tím, že lidé nemají doma dostatek vhodných potravin, z kterých by si mohli připravit plnohodnotné jídlo, a tak raději sáhnou po nezdravé variantě. Pokud je toto váš případ, rozhodně si naplánujte jídlo na týden dopředu. Je to jen dočasné. Uvidíte, že časem se v tom "naučíte chodit" a celý proces stravování pro vás bude rutinní záležitostí.
Plánování "v hlavě" na den dopředu je více spontánní - jednoduše mrknete do lednice a vykouzlíte jídlo, na které máte zrovna doma suroviny či je potřebujete zkonzumovat.
Rozhodněte se sami, který přístup je pro vás vhodnější. Pokud začínáte či máte pochyby, volil bych první variantu - plánování na týden dopředu. Nebudete ve stresu, budete přesně vědět, co nakoupit, a nebudete plýtvat surovinami.
Pojďme si nyní říct několik rad, které vám usnadní práci s jídelníčky a následně i s plánováním vašich jídel.
- Každý den je jiný, každý jsme jiný. Proto každý z nás bude mít jinak velkou porci. Velikost porce si nastavte dle Sestavení jídelníčku.
- Zelenina, která je v jídelníčku uvedena, není nutně povinná. Lze ji v případě potřeby zaměnit za jinou, kterou máte zrovna doma. Doporučuji zeleninu rostoucí nad zemí zaměnit za jinou zeleninu rostoucí nad zemí a kořenovou zeleninu zaměnit za jinou kořenovou zeleninu. Vždy se ale zaměřte na pestrost a nezůstávejte pouze u jednoho druhu.
- To samé platí u ořechů – použijte jakékoliv, které máte rádi a máte je doma. Snažte se ale ořechy co nejvíce kombinovat a nezůstávejte u jednoho druhu. Arašídy nejsou ořechy, proto je nekonzumujte.
- Tepelně upravujte na ghí nebo sádle (popřípadě na kokosovém oleji).
- Pokud vám zbyde jídlo například od oběda (nebo ho nedojíte, protože se již budete cítit nasyceni), doplňte k němu další potraviny a dojezte ho večer nebo další den. Jídlo nevyhazujte jen proto, abyste jídelníček dodrželi na 100 %. Jídelníček není dogma.
- Kupujte kvalitní potraviny. Pokud máte možnost, vždy sáhněte po BIO kvalitě. Jistě mi dáte za pravdu, že BIO šunka od farmáře s vhodným složením bude kvalitnější než šunka ze supermaketu také s vhodným složením. Nevidíte rozdíl? Rozdíl je minimálně v kvalitě masa, které bylo pro výrobu použito.
- Nestresujte se. Vaše tělo ví nejlépe a napoví vám. Poslouchejte ho!
V programu je 7 typů jídelníčků. Níže najdete základní charakteristiky každého jídelníčku, které vám usnadní rozhodování při výběru toho pravého jídelníčku pro vás.
ZÁKLADNÍ JÍDELNÍČEK
- Jídelníček je vhodný pro všechny jedince, jejichž primárním cílem je jíst zdravě.
- Na tomto jídelníčku si lze držet vaši váhu, ale můžete i hubnout tělesný tuk a nabírat svalovou hmotu. Pro každý případ si nastavte vaše porce dle Sestavení jídelníčku.
JÍDELNÍČEK BEZ MLÉČNÝCH VÝROBKŮ
- Jídelníček je vhodný pro všechny jedince, kteří mají intoleranci či alergii na mléčné výrobky.
- Na tomto jídelníčku si lze držet vaši váhu, ale můžete i hubnout tělesný tuk a nabírat svalovou hmotu. Pro každý případ si nastavte vaše porce dle Sestavení jídelníčku.
- Jídelníček je vhodný i pro jedince, kteří mají kožní problémy včetně akné či mají podežření na zdravotní problémy, které jim mohou mléčné výrobky potenciálně spouštět.
JÍDELNÍČEK BEZ VAJEC
- Jídelníček je vhodný pro všechny jedince, kteří mají intoleranci či alergii na vaječný žloutek nebo bílek.
- Na tomto jídelníčku si lze držet vaši váhu, ale můžete i hubnout tělesný tuk a nabírat svalovou hmotu. Pro každý případ si nastavte vaše porce dle Sestavení jídelníčku.
- Jídelníček se může hodit i jedincům, kterým se přejedla vajíčka. Nestává se to moc často, jelikož vejce jdou připravit na nespočet způsobů, ale kdyby náhodou, můžete se inspirovat na nějakou dobu tímto jídelníčkem.
JÍDELNÍČEK PRO PODPORU STŘEVNÍHO MIKROBIOMU
- Jídelníček je vhodný pro všechny jedince, kteří mají podezření na syndrom zvýšené propustnosti střeva (tzv. leaky gut). Je tedy zejména pro ty, kteří řeší kožní problémy včetně ekzémů, akné a atopického ekzému, trávicí potíže, alergie, trápí je nadměrná únava, bolesti hlavy a časté infekce dýchacích cest.
- Syndrom zvýšené propustnosti střeva souvisí i s autoimunitními onemocněními jako je Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, artritida, celiakie, autoimunitní hepatitida, cukrovka 1. typu, astma, roztroušená skleróza, systémový lupus erythematodes, špatná funkce štítné žlázy, Parkinsonova choroba, metabolický syndrom i psychická onemocnění jako autismus, deprese či úzkost. V těchto případech mě však nejdříve kontaktujte a domluvíme se na telefonické konzultaci. Je pravděpodobné, že pro vás bude nutné zvolit terapeutický protokol.
- Na tomto jídelníčku si lze držet vaši váhu, ale můžete i hubnout tělesný tuk a nabírat svalovou hmotu. Pro každý případ si nastavte vaše porce dle Sestavení jídelníčku. Primárním cílem jídelníčku je nastartování ozdravného procesu vašeho těla.
JÍDELNÍČEK PRO ŽENY S ENDOMETRIÓZOU A PCOS
- Jídelníček je určený pro ženy s endometriózou a PCOS.
- Na tomto jídelníčku si lze držet vaši váhu, ale můžete i hubnout tělesný tuk a nabírat svalovou hmotu. Pro každý případ si nastavte vaše porce dle Sestavení jídelníčku. Primárním cílem jídelníčku je nastartování ozdravného procesu vašeho těla.
- V jídelníčku převažuje zelenina rostoucí nad zemí, která má obecně méně sacharidů než kořenová zelenina (souvislost se zvýšenou zánětlivostí u žen s endometriózou a PCOS).
- Jídelníček je bez mléčných výrobků, které u většiny žen s endometriózou či PCOS dělají problémy. Případně narušují ozdravný proces.
- V jídelníčku je kladen důraz na potraviny, které mají pozitivní vliv na střevo a střevní mikrobiom (souvislost s endometriózou i PCOS). Mezi tyto potraviny patří vývar a fermenty jako je kysané zelí, pickles, kvašáky, kombucha, tibi limonády, kvasy a další.
JÍDELNÍČEK PRO VEGETARIÁNY
- Jídelníček je vhodný pro všechny jedince, jejichž primárním cílem je jíst zdravě a jsou vegetariáni.
- Na tomto jídelníčku si lze držet vaši váhu, ale můžete i hubnout tělesný tuk a nabírat svalovou hmotu. Pro každý případ si nastavte vaše porce dle Sestavení jídelníčku.
JÍDELNÍČEK PRO RODINU S DĚTMI
- Jídelníček je vhodný pro rodiny s dětmi, které se chtějí stravovat zdravě.
- Na tomto jídelníčku si lze držet vaši váhu, ale můžete i hubnout tělesný tuk a nabírat svalovou hmotu. Pro každý případ si nastavte vaše porce dle Sestavení jídelníčku. Děti nedoporučuji jakkoliv omezovat, ať už v počtu jídel nebo v množství potravin.