Určitě jste se už se slovem fermentace, neboli kvašením, setkali. Víte ale, co to přesně je? Jak fermentační proces probíhá a co to přináší nám a našemu tělu? To vše si řekneme v dnešním článku, na jehož konci vás čekají 3 jednoduché recepty na kvašené dobroty.
Kvašení je známé a používané v kuchyních celého světa stovky let – díky němu se potraviny zakonzervují a uděláte si tak zásoby do dalších měsíců. Dalším plusem je lepší stravitelnost. To, že fermentované potraviny blahodárně působí na naše zdraví a imunitu, je už jen třešnička na pomyslném dortu.
Pro zdraví střev a jejich dobrou kondici (a tedy pro naše celkové zdraví, imunitu a obranyschopnost) je důležité fermentované výrobky každodenně zařazovat do jídelníčku. Co si ale pod pojmem fermentované výrobky představit?
Jedná se například o:
Zjednodušeně vysvětlím: Zeleninu dáme do určitého nálevu (dle receptu níže) a bakterie, která žije na jejím povrchu a také v listech, se začne živit škroby a cukry z použitých surovin, přemění je v bakterii mléčného kvašení, a tak zeleninu zakonzervuje a zkvasí.
Kyselina mléčná je druh probiotické bakterie a udržuje střeva ve vyváženém a zdravém stavu. Tato kyselina vzniká i v kysaných mléčných výrobcích, které jsou tak lépe stravitelné i pro lidi, kteří mají po požití čerstvého mléka potíže.
Další pro nás přátelské bakterie, které můžeme doma použít k fermentaci, jsou tibi krystaly, tibetské kefírové houby nebo kombucha. Tyto potvůrky seženete většinou od někoho, kdo už je má doma. Mohu doporučit FB skupinu Inzerce – tibetská houba, tibi, kombucha, GBP, kde vám určitě někdo rád tyto bakterie daruje.
Hlavní benefity konzumace fermentovaných potravin jsou:
Imunitu je dobré podpořit i pořádnou dávku vitaminu C, kterou dodáte například jednou tabletou IMMUNITY MIXU. V období podzimu a zimy potřebujeme větší dávku vitaminu C nejen pro podporu imunity, ale také k normální tvorbě kolagenu, k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k ochraně buněk před oxidativním stresem a také třeba k vyšší vstřebatelnosti železa.
Fermetovat lze prakticky vše. Ideální je kombinovat různé druhy fermentovaných potravin, protože zastoupení probiotických kmenů je různorodé. Jak už jsem zmiňoval výše, fermentované potraviny jsou lépe stravitelné a mají v sobě spoustu důležitých vitamínů (A, C, B, K2), enzymů, antibiotických a protirakovinných látek.
Pokud jste nikdy kvašené potraviny nepřipravovali, mám pro vás recept na kvašené zelí pro začátečníky. Rozhodně nemůžete nic zkazit. Naložíte, necháte cca týden na lince, začnete ochutnávat, a když vám už bude chutnat, strčíte do lednice a pak už jen zelí odebíráte.
Kvašené zelí pro začátečníky
Postup:
Na kvašení používejte co nejkvalitnější zeleninu a kvalitní sůl.
A jak zelí konzumovat? Nejlépe jednou denně cca 2-3 lžíce k libovolnému jídlu. Hodí se k masu, rybám, omeletě nebo prostě jen tak na chuť.
Pickles
Pickles vlastně není nic jiného než kvašená zelenina. Teď už umíte kvasit zelí, vrhneme se na kvašení zeleniny. Postup je velice podobný.
Na 1 sklenici o objemu 1 litr budete potřebovat:
Domácí kefír z kefírové houby
Tohle už je pro mnohé vyšší dívčí, ale když si seženete kefírovou houbu, zjistíte, že na tom nic není. Nakonec je to vlastně to nejjednodušší ze zde uvedených receptů.
Pozor: vždy používejte skleněné, plastové nebo dřevěné nádobí. Kov by mohl jak houbičky, tak krystaly poškodit, či dokonce zahubit.
Fermentace, neboli kvašení, není žádná novinka. Jen my jsme se jako moderní společnost odprostili od tradičních zvyklostí našich babiček. Ani netušíme, jaké poklady si můžeme doma připravit za pomoci jednoduchých postupů a hledáme zdraví v regálech obchodů. Zkuste zařadit fermentované potraviny do jídelníčku a uvidíte tu změnu. Garantuji vám, že se budete cítit skvěle a vaše střeva vám poděkují.
KOMPLEXNÍ PROGRAMY SPUŠTĚNY ✨
Uzdravte své tělo a mysl. Teď a tady. Jednou provždy.