Blíží se podzim a s ním nástup našich ratolestí do školek a škol a my a naši kolegové se zase vracíme do plného pracovního režimu po všech dovolených – a to znamená kolektiv. Kolektiv a sychravé počasí, které s sebou podzim přináší, většinou znamená i větší výskyt bakterií a virů, a tudíž nemocí.
Jak imunitu nás i našich dětí posílit a připravit na tento nápor? To si shrneme v dnešním článku. Mám pro vás 6 tipů, čím podpořit obranyschopnost a vyhnout se tak neustálé rýmě či kašli a dalším častým nemocem.
Zdravá a vyvážená strava je základ. Zaměřte se na správnou skladbu jídelníčku a opravdové potraviny. Každý talíř by měl obsahovat bílkoviny, zdravé tuky a sacharidy. Polovinu talíře by měla tvořit zelenina. Občas můžete jídelníček zpestřit i ovocem. Ovoce a zelenina jsou bohaté na zejména vitamín C, který je pro správné fungování imunity klíčový. Pozor ale na ovocné smoothie, džusy a šťávy – obsahují velké množství fruktózy, tedy jednoduchého cukru a ten naše tělo opravdu nepotřebuje. Ovoce jezte vždy tak, jak vyrostlo v přírodě.
Vitamín C je tak důležitý, že ho od září do dubna doplňuji i v podobě doplňku stravy. Vždy vybírejte liposomální formu, která zaručuje 89-95% absorpci vitamínu C. Já používám tento od značky Puravia LABS a pro děti doporučuji MycoBaby dračí sirup pro celkové posílení přirozené obranyschopnosti. Na celý sortiment z e-shopu Puravia.cz platí sleva s kódem JSEMLOWCARB5.
Nezapomínejte ani na pitný režim. Pijte nejlépe čistou filtrovanou vodu, občas bylinkový či ovocný čaj. Do pitného režimu počítáme i polévky, v zimních měsících pravidelně zařazujte kostní vývar, který je také plný vitamínů a minerálů.
Kvašené a fermentované potraviny bychom měli do jídelníčku zařazovat každý den. Jsou důležité pro zdraví našich střev a tedy pro celkovou obranyschopnost a imunitu.
Už dávno se ví, že střevní mikrobiom je náš druhý mozek a velice ovlivňuje naše celkové zdraví. Fermentované potraviny fungují jako přírodní probiotika, posilují imunitní systém a jsou bohaté na vitamíny B, K2, C a A.
Mezi fermentované potraviny patří například různé kefíry, zákysy, kysané zelí, kvašené okurky, pickles, kimchi, kombucha, ale i fermentované kaše či ovoce (např. různé octy).
Pokud nejste fanoušek fermentovaných potravin, můžete zvolit probiotika ve formě kapslí. Skvělé zkušenosti mám s tímto Probiotic Complexem od BrainMaxu. Pro děti mohou být dobrou volbou žvýkací probiotika, například od firmy Now Foods, které jsou slazené xylitolem a obsahují 2 miliardy CFU v kombinaci 10 probiotických bakteriálních kmenů. Na vše z e-shopu Brainmarket.cz platí sleva s kódem JSEMLOWCARB10.
Imunitu můžete podpořit i dalšími doplňky stravy. V dnešní době bych spíš řekl, že musíte podpořit. Jen málokdo je schopen stravou dosáhnout takového příjmu vitamínů a minerálů, které naše tělo potřebuje. Bohužel dnešní potraviny, byť v té nejlepší kvalitě, neobsahují takové množství vitamínů a minerálů jako tomu bylo v minulosti.
Mimo vitamínu C a probiotik, které jsem již zmiňoval, doplňuji ještě následující vitamíny a minerály:
Dalšími doplňky, které mají pozitivní vliv na náš imunitní systém, jsou také například zinek nebo vitamin E. Individuální potřeby každého z nás se liší, proto jsem uvedl jen některé vitamíny a minerály, o kterých si myslím, že by je měl doplňovat skoro každý.
Pohyb má pozitivní vliv na imunitní systém, zlepšuje krevní oběh a podporuje efektivnější odstraňování toxinů z těla. Není nutné každý den běhat či extrémně cvičit, pokud vás to nebaví. Zkuste do svého dne začlenit třeba jen chůzi, byť to znamená chůzi do práce a místo výtahu použít schody. Pokud v práci sedíte celý den u počítače, každou hodinu se zvedněte, projděte a protáhněte.
Jednou či dvakrát týdně si můžete jít zaběhat, zaplavat či zvolit jinou klidnější aktivitu, která vám bude vyhovovat, třeba jen procházku. Sportování venku má i další pozitivum, a to pobyt v přírodě, který prokazatelně snižuje míru stresu.
Otužování by mělo být standardem, jako je třeba čištění zubů. Dát si každý den ráno studenou sprchu prokazatelně zvyšuje obranyschopnost našeho organismu. Pokud jste ale u dětí s otužováním nezačali v létě, nelámejte to teď přes koleno a raději dodržujte tipy níže.
V místnostech nepřetápějte, vhodně sebe i své děti oblékejte – dostatečně, když je venku chladno a naopak do interiéru, kde se topí, volte vzdušné oblečení.
Nezapomeňte často větrat, nejlépe každou hodinu. Pokud máte doma suchý vzduch, uvažoval bych o čističce vzduchu s funkcí zvlhčování.
Otužovat se lze i pomocí saunování, tady bych doporučil pomalu a s rozumem tak, aby vám to nebylo nepříjemné. Začněte se saunováním jednou týdně na pár minut s ochlazením v bazénku či pod sprchou a postupně prodlužujte intervaly.
Ve spánku tělo regeneruje a imunitní systém se obnovuje. Spánek je opravdu důležitý, ale lidé mu většinou nepřikládají velký význam. Chodí pozdě spát, brzy vstávají a nedodržují spánkovou hygienu.
Dvě hodiny před ulehnutím buďte v klidu, relaxujte, meditujte. Vypněte televizi, počítač i mobilní telefon. Modré světlo z těchto přístrojů narušuje spánek – snižuje hladinu melatoninu a pro kvalitní spánek je vysoká hladina tohoto hormonu klíčová.
Pokud přeci jen potřebujete večer pracovat, používejte červené brýle pro blokaci modrého světla a obrazovky přepínejte do červeného zbarvení a sviťte červeným světlem.
Nedostatek spánku může oslabit obranyschopnost těla a zvýšit náchylnost k infekcím. Proto choďte spát ve stejný čas, před spaním si v místnosti pořádně vyvětrejte, a pokud to jde, spěte v úplné tmě.
Já večer před spaním užívám hořčík bisglycinát pro zklidnění a lepší usnutí. Doporučuji tento od značky Puravia Labs.
Dlouhodobý stres narušuje funkci imunitního systému. Pokud jste neustále ve stresu, jste také náchylní k onemocnění. Jak už jsem zmiňoval – meditujte, relaxujte nebo v případě potřeby vyhledejte terapeuta. Není to ostuda, naopak vám může návštěva odborníka velmi pomoci.
Posílení imunitního systému je investicí do vašeho zdraví. Kombinace zdravé a kvalitní stravy, pohybu, dostatku spánku a eliminace stresu vám může pomoci k vybudování opravdu silné imunity, která je schopna běžným podzimním nemocem odolat. Je to však jen na vás a vaší zodpovědnosti, jak se k tomu postavíte.
Nástup dětí do školek a škol je pro imunitu vždy náročnější, proto na nic nečekejte a i jim pořiďte vhodné doplňky stravy, dbejte na to, aby se kvalitně stravovaly, dostatečně spaly a dodržovaly základní hygienické návyky. Jsou to návyky, které vybudují silnou imunitu pro budoucí život.
KOMPLEXNÍ PROGRAMY SPUŠTĚNY ✨
Uzdravte své tělo a mysl. Teď a tady. Jednou provždy.